Newsy ze szkolenia

Dzisiaj troszkę nowinek, jakimi „nakarmiono mnie” na szkoleniu

FAKTY I MITY NT ZDROWEGO ODŻYWIANIA

przyznam, że nieco opadła mi kopara po prelekcji pana Tadeusza Sowińskiego, ale to co mówił naprawdę trzymało się kupy … oceńcie sami:

 1. Podstawowa zasada odchudzania – UJEMNY BILANS ENERGETYCZNY, czyli musimy najpierw narazić nasz organizm na niedobór energetyczny, żeby zajął się tłuszczykiem, logiczne? no logiczne. Podstawowy problem to jednak odpowiednie ustalenie ile nasz organizm potrzebuje energii do „normalnego” funkcjonowania, żeby zbyt niskokaloryczną dietą, nie sprowokować efektu odwrotnego.
 2. Trzymać się z dala od produktów „FIT”.
 3. Porcja płatków śniadaniowych zalana owocowym jogurtem NIE JEST śniadaniem odchudzającym a szklanka soku owocowego nie zastąpi porcji warzyw.
 4. Obniżenie poziomu węglowodanów w diecie niekoniecznie przekłada się na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.
 5. GLUTEN jest szkodliwy np.: dla osób z celiakią, NIEKONIECZNIE dla zdrowego osobnika – zgodnie z wynikami badań wykluczenie glutenu u sportowców wcale nie wpływało na poprawę ich wyników.
 6. Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby w 100% , że jedzenie 6 posiłków w ciągu dnia zamiast 3 poprawia metabolizm. Częstsze posiłki jedynie pozwalają kontrolować łaknienie, co pozwala na ograniczenie „podjadania”.
 7. ŚNIADANIE- nieprawdą jest, iż ominięcie tego posiłku spowoduje, że nasz organizm odłoży całą energię z kolejnego posiłku w postaci tkanki tłuszczowej, ale uniknięcie śniadania może obniżać zdolności wysiłkowe zwłaszcza u sportowców a u osób z nadwagą może spowodować pogorszenie wrażliwości insulinowej – wniosek JEMY ŚNIADANIA 🙂
 8. KOLACJA- im większy i ciężej strawny posiłek, tym wcześniej przed spaniem (najlepiej 2-3 godziny przed położeniem się spać), lekki posiłek – ok 60 min przed położeniem się spać.
 9.  OWOCE – nie udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że owoce można jeść tylko do obiadu, po południu już nie. Jedzenie owoców po południu nie szkodzi naszemu organizmowi.
 10. BIAŁKO brak jednoznacznych badań na poparcie teorii, że białko uszkadza nerki u osób zdrowych (badania – u osób zdrowych przy podaży białka w wysokości 2g na kilogram masy ciała nie odnotowano symptomów uszkodzenia nerek)
 11. Kwestia NIE ŁĄCZENIA ze sobą produktów pokarmowych – NIE PRAWDĄ jest, że nie można łączyć białek, węglowodanów i tłuszczów w jednym posiłku ze względu na trawienie. Trzustka przy każdym posiłku wytwarza enzymy rozkładające i tłuszcze i węglowodany i białka. WOLNO łączyć np.: ogórek z pomidorem i herbatę z cytryną,
 12. Nie ma dowodu na to, że końcówka banana jest niejadalna 🙂 i NIE MIESZKAJĄ TAM lamblie 🙂
 13. KAWA – tylko u osób nieprzyzwyczajonych do jej picia może podnieść ciśnienie NIE POWODUJE zwiększenia ryzyka nowotworów, NIE WYWOŁUJE niedoborów magnezu, NIE WYWOŁUJE trądziku, NIE SPRZYJA powstawaniu cellulitu, OBNIŻA ryzyko cukrzycy, KORZYSTNIE WPŁYWA na kondycję komórek nerwowych, CHRONI wątrobę, są badania potwierdzające, że czasami wspiera redukcję tłuszczu zapasowego, ZMNIEJSZA zmęczenie i POBUDZA do działania, POPRAWIA zdolności wysiłkowe.
 14. JAJKA – spożycie od 6 do 12 jaj tygodniowo u osoby zdrowej NIE MA WPŁYWU na stężenie cholesterolu całkowitego, triglicerydów, glukozy i insuliny.
 15. WODA – MITEM jest, że im więcej wody tym lepiej. Wodę należy pić, ale nie wlewać jej w siebie na siłę. Należy dostosować ilość wody do potrzeb naszego organizmu – więcej trenujesz i się ruszasz = pij więcej wody. Woda niestety NIE JEST cudownym środkiem oczyszczającym nasz organizm z toksyn a wspiera jedynie procesy odpowiedzialne za neutralizację i wydalanie związków szkodliwych. Woda nawadnia organizm, ale NIE JEST w tej materii bezkonkurencyjna. Woda GAZOWANA NIE JEST NIEZDROWA dla osoby zdrowej. Picie wody zmineralizowanej (bogatej np.: wapń i magnez) dostarcza do naszego organizmu te pierwiastki. PIJEMY TYLE ile odczuwamy pragnienia. PRAGNIENIE NIE JEST informacją o odwodnieniu organizmu, a jedynie sygnałem organizmu, że trzeba dostarczyć mu wodę :-). W dni treningowe należy spożywać około 400 do 600 ml do dwóch godzin przed treningiem, w trakcie treningu dodatkowe 150-350 ml wody na każde 15-20 min treningu.
 16. HORMONY I DRÓB – wspomaganie hormonalne rozwoju drobiu jest zabronione przez prawo i pod tym kontem badane przez służby weterynaryjne, dlatego podejrzewa się, że ze względu na duże kary i konsekwencje producenci nie stosują tego typu praktyk.
 17. CHLEB – NIE JEST sam w sobie produktem tuczącym (2 suche kromki chleba to ok 200-300 kcal).
 18. ZIEMNIAKI – same w sobie SĄ DOŚĆ NISKOKALORYCZNE i odżywcze (gotowane lepsze niż pieczone i smażone wiadomo!)
 19. GRUPA KRWI – NIE MA żadnego znaczenia dla naszej diety.
 20. DIETA ŻP (żryj połowę :-)) – często działa 🙂 i pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale oczywiście WSZYSTKO Z GŁOWĄ!

Tyle w skrócie na temat tego, co udało mi się dowiedzieć na szkoleniu. Jeżeli macie jakieś swoje spostrzeżenia, zapraszam do dyskusji.

Post Author: urszula