Woda … ile pić?

Jakiekolwiek badania i pomiary nie zrobię, zawsze mam niedobór w kwestii nawodnienia organizmu, dlatego postanowiłam poszukać w podręcznikach, o co kamam i znalazłam to, może komuś się przyda:

Krew w 94% składa się z wody, mózg i mięśnie- to w 75% woda, kości zawierają jej aż 23%. Odpowiedni poziom płynów w organizmie jest więc jednym z warunków jego prawidłowego funkcjonowania.

Najlepszym sposobem nawodnienia organizmu jest picie czystej wody, a ściślej „popijanie” jej małymi łykami. Przyjmuje się, że osoba dorosła na każdy 1 kg masy ciała potrzebuje około 30 cm3 wody na dobę lub 1 cm3wody na 1 kcal spożywanego pokarmu.

Reasumując, przy mojej wadze (84 kg x 0,03l) powinnam dziennie pić ok. 2,52l wody (!) na dobę … olbrzymia ilość patrząc nawet na fakt, że każda „woda” się liczy (kawa,herbata,woda z owoców itp). Z drugiej strony patrząc na wzór 0.001l wody na 1 kcal spożytą hmmm tu właśnie jest ciekawie. Większość pomiarów dietetycznych,  jakie mialam robione wykazywała, że zapotrzebowanie kaloryczne mojego organizmu to 1600-1700 kcal, czyli ze wzoru ok. 1,6-1,7l wody na dobę. 

2,52l – 1,7l = 0,82l różnicy (!)

I właśnie tutaj pojawia się pytanie o jakość pomiarów tego zapotrzebowania kalorycznego mojego organizmu (1600-1700 kcal) skoro w podręcznikach dla studentów dietetyki mamy informacje, że potrzeba mi aż 2700 kcal na dobę (czyli 2,7l wody a to już dużo bliższe 2,52l :-))

Im człowiek więcej czyta, tym więcej (lub mniej 🙂 wie :-).

Wychodzi, że jednak te 2,5l dziennie trzeba w siebie wlać 🙂

A jakie są wasze doświadczenia z wodą?

 

Post Author: urszula

2 thoughts on “Woda … ile pić?

  Tinka

  (17 listopada 2018 - 09:13)

  Od lat rozpoczynam dzień od szklanki ciepłej wody z cytryna,faktycznie otwiera oczy i dodaje energii. Nigdy nie miałam nawyku picia wody, w okresie zimowym wręcz się zmuszam, ale z racji tego, że uwielbiam kawę, wino i oczywiście aktywność fizyczną , to 2 litry wody wysokozmineralizowanej obowiązkowo. 😉😁
  Odkąd zaczęłam pić właśnie taką wodę, to nawodnienie organizmu zawsze mam 👌😊

   urszula

   (17 listopada 2018 - 12:04)

   Zazdroszczę, u mnie jest wysoka podaż aktywności fizycznej i wtedy zawsze jest ze mną bidon ale poza basenem i salką wieczna amnezja w temacie picia wody. Od dzisiaj wdrażam nowy pomysł – chodzę z 1.5l butelką Muszynianki pod pachą z pokoju do pokoju, z domu do auta … zobaczymy, czy się uda 🙂

Komentarze są wyłączone.